tubul |
|
|
|
Dołączył: 11 Maj 2006 |
Posty: 68 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 1/3
|
|
|
 |
 |
 |
|
Coś O Historii...Klubu
Stadion
Stadion klubu znajduje się przy drodze wylotowej na Wrocław (ul. Wrocławska 69). Teoretycznie może pomieścić 15 tysięcy widzów, jednak na najbardziej ciekawe spotkania wpuszczane jest tylko około 12 tys. osób. Nawierzchnia toru jest granitowa, długość wynosi 357 m, a szerokość 10 m (na prostej) i 14 m (na łuku). Od 4 maja 2006 roku stadion wyposażony jest w dmuchane bandy.
Historia klubu
Sekcja motocyklowa powstała w 1946 roku i przez pierwsze kilka miesięcy należała do Milicyjnego Klubu Sportowego. Pierwsze zawody żużlowe odbyły się 20 października 1946 roku i rywalizowano w zawodach z podziałem na klasy od 100ccm do ponad 350ccm. Zawody rozgrywano na bieżni stadionu przy ulicy Wrocławskiej, a długość okrążenia wynosiła 450 m. Na początku 1947 roku żużlowcy i motocykliści przeszli pod skrzydła Motoklubu Unii Poznań, tworząc w Zielonej Górze filię tego klubu. W latach 1946-1954 w Zielonej Górze istniała sekcja motocyklowa, której zawodnicy startowali w wyścigach żużlowych lub motocyklowych, drużyna Unii, a później Stali Zielona Góra, rywalizowała w Poznańskiej Lidze Okręgowej. Najsłynniejszym zawodnikiem zielonogórskiej drużyny był wówczas Jerzy Błoch. Niestety problemy sprzętowe, jak i brak prawdziwego stadionu żużlowego sprawiły, iż na kilka lat sport żużlowy zniknął z mapy miasta.
Budowa stadionu się przeciągała, jednak w LPŻ-cie znaleźli się ludzie, którzy nie tylko postanowili utworzyć sekcję żużlową, ale również dokończyć budowę stadionu. Tym sposobem na wiosnę 1957 roku ukończono budowę toru żużlowego, a drużyna pod nazwą LPŻ Zielona Góra zainaugurowała występy w rozgrywkach III ligi.
W 1961 roku klub zmienia nazwę na Zgrzeblarki i od tego czasu patronat nad drużyną żużlową przejmuje Lubuska Fabryka Zgrzeblarek Bawełnianych. Na początku lat 70. drużyna z Zielonej Góry odnosi pierwsze sukcesy - jest to czas kolejnej zmiany nazwy, w sezonie 1973 zespół występuje pod nazwą Falubaz. Początkowo nazwa nie przypadła do gustu kibicom, jednak w dniu dzisiejszym jest to najpopularniejsze określenie klubu żużlowego z Zielonej Góry. Zespół "Falubazu" największe sukcesy odniósł w latach 80., zdobywając 3 złote medale DMP, a zawodnicy Falubazu zdobyli liczne trofea w zawodach par i indywidualnie.
W 1991 roku klub przejmuje zielonogórski biznesmen Zbigniew Morawski. Klub pod nową nazwą pochodzącą od nazwiska właściciela "Morawski Speedway Team" już w pierwszym sezonie (1991) zdobywa Drużynowe Mistrzostwo Polski, a na stadionie w Zielonej Górze odbywają się niezwykle ciekawe imprezy, m.in. rewanż za finał MŚP oraz mecz drużynowych mistrzów swoich krajów - Morawskiego i brytyjskiego Wolverhampton.
Czasy świetności nie trwały jednak długo, główny sponsor (Morawski) nie był w stanie udźwignąć kosztów prowadzenia klubu żużlowego i w 1995 roku klub przystąpił do rozgrywek II ligi z zupełnie innym zarządem oraz z nową nazwą - Zielonogórski Klub Żużlowy. Do skrótu "ZKŻ" w przeciągu ostatnich 10 lat dodawano nazwy sponsorów, m.in. Polmos, Beram, Quick-Mix, Kronopol, zespół jednak nie był w stanie na dłużej zagościć w najwyższej klasie rozgrywek, ciągle balansując na krawędzi spadku i awansu. W sezonie 2005 zespół ZKŻ Kronopol występował w Ekstralidze i zajął ostatnie miejsce (spadek do I ligi).
Zielona Góra przez wszystkie lata słyneła ze szkółki żużlowej, to tutaj zaczynali swoje kariery świetni żużlowcy, reprezentnci Polski i zdobywcy wielu medali, m.in. Jerzy Błoch, Bonifacy Langner, Mieczysław Mendyka, Henryk Ciorga, Zbigniew Marcinkowski, Andrzej Huszcza, Bolesław Proch, Jan Krzystyniak, Piotr Protasiewicz, Grzegorz Walasek oraz wielu innych. |
|